SRC Belgesi uluslararası ve yurt içi yolcu ve yük taşımacılığı yapan kamyon, kamyonet, otobüs ve minibüs gibi ticari araçları kullanan şoförlerin Mesleki Yeterlilik Belgesidir.  25 Şubat 2003 tarihinden önce  alınmış B-C-D-E sınıfı ehliyetlerden birine sahip kişiler e-devlet kapısı sisteminden başvuru yaparak SRC Belgesini alabilirler. 25 Şubat 2003 sonrası ehliyet alan kişiler SRC Belgesi Kursuna kayıt olup sınava girerek belge almaya hak kazanırlar. Kurumumuz T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiştir.  Başarı odaklı ve kaliteli hizmet anlayışıyla SRC belgesi eğitimleri  kurumumuzca verilmektedir.

Mesleki yeterlilik Belgeleri Kendi arasında 5′ e ayrılır;

  • SRC1 Belgesi Uluslararası Yolcu Taşımacılığı
  • SRC2 Belgesi Yurt içi Yolcu Taşımacılığı
  • SRC3 Belgesi Uluslararası Eşya Kargo Taşımacılığı
  • SRC4 Belgesi Yurt içi Eşya Kargo Taşımacılığı
  • SRC5 Belgesi Tehlikeli Mal Taşımacılığı

Src belgesi sürücünün sessiz harflerinden oluşmaktadır. Asıl adı Mesleki Yeterlilik Belgesidir. Src belgeleri 4925 Sayılı Taşıma Yönetmeliğine göre ticari araç kullanan şoförlerin alması gereken bir belge türüdür. Yasa gereği ticari araç kullanan sürücülerin SRC belgesinin olmaması durumunda hem aracı sevk ve idare eden şoföre ve araç sahibine cezai işlem uygulanır. Para cezaları her yılın başında enflasyon oranında bakanlık tarafından arıtılır. Ayrıca, yetki belgesi sahibine de uyarma (ihtar) cezası verilir.

Src İçin Gerekli Olan Evrak Listesi

  •  1 Adet Ehliyet ve Kimlik Fotokopisi
  •  1 Adet Diploma fotokopisi
  •  2 Adet biyometrik resim
  •  1 Adet sabıka kaydı

Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Mesleki Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği kapsamında SRC belgesi eğitimi almak için eğitim kurumuna başvuru yapacak olan kursiyerlerin yukarıdaki evrakları Mesleki Yeterlilik Eğitim Merkezi müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir.

Src Belgesi Olmadan Araç Kullanma Cezası

SRC Belgesi olmadan ticari araç kullanan sürücülere ve SRC belgesi olmayan sürücüye araç teslim eden firmalara ayrı ayrı para cezası uygulanmaktadır.

Karayolu Taşıma Yönetmeliği Madde 43 – SRC Belgesi
Yetki belgesi sahipleri, ilgili mevzuat hükümlerine uygun bir taşıtı, nitelikli şoför ve yardımcı personel ile sefere göndermek, şoförlerinin sürücü ve mesleki yeterlilik belgelerinin yanlarında bulunup bulunmadığını kontrol etmek, geçerli araç muayenesi olmayan ve teknik şartlara uymayan taşıtlarının trafiğe çıkmasına engel olmak, güzergâh mesafesini dikkate alarak yeteri kadar şoför bulundurmakla yükümlüdürler.

Buna göre; 2019 yılı için src belgesi olmadan araç kullanma cezası belirlenen cezai miktar sürücülere 350,00 TL., firmaya ise 885,000 TL. olmak üzere toplam 1.235,00 TL. para cezası olarak belirlenmiştir.

2019 YILI SRC BELGESİ CEZALARI

CEZA SEBEBİ CEZA TUTARI CEZAYI ÖDEYECEK KİŞİ
SRC belgesi alma zorunluluğu 350,00 TL. Sürücü
SRC Teknik şartlar, Taşıma sözleşmesi/senedi
zorunlu sigorta ile ilgili ceza
885,00 TL. Ruhsat Sahibi
SRC 5 ADR Sertifikalı sürücü istihdam etme
zorunluluğu
885,00 TL. Taşımacı
SRC /ADR Sertifikası alma zorunluluğu 350,00 TL. Sürücü